Minden érdeklődő előtt nyitott blokkszemináriumot szervez „Pénz és Egyház” témában a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának Gyakorlati Teológiai Kutatóintézete (Praxis Ecclesiae), május 12. és 15. között délutánonként.
A kutatóintézet 2024 májusában azzal a céllal kezdte szervezni a „Pénz és Egyház” blokkszemináriumot, hogy elősegítse a párbeszédet egy, a református egyházat érintő, de közérdeklődésre számot tartó témában. A 4 x 3 órás kurzusra a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak az egyetem berkein kívülről: gyülekezetekből, intézményekből, sőt más felekezetekből és a tágabb társadalomból is. Az előadások után lehetőség nyílik kérdéseket feltenni az előadóknak. A nyitott blokkszeminárium négy napon négy különböző irányból közelíti meg az egyház és a pénz kérdését: hétfőn a bibliai, hitvallási és teológiai, kedden az egyháztörténeti adatok, szerdán az egyház és állam jogi keretei, csütörtökön az egyház mai élete és gyakorlata szempontjából vizsgálják meg a kérdést a meghívott előadók.
A blokkszeminárium tágabb céljairól az egyik szervezőt, Literáty Zoltánt, az egyetem Hittudományi Karának dékánját kérdezte portálunk:
Azon túl, hogy a tavalyi és eddig az idei év közbeszédét is meghatározta az egyház pénze, miért indítják el a szemináriumot?
Az érzelmek fontosak az ember életében, de van, amikor hátráltatják a megértést. Ez a terület – pénz és Egyház – minden irányból érzelmileg túlfűtött, de legalábbis túlterhelt terület. Én magam személyesen is szükségét érzem ilyen esetekben annak, hogy egy kicsit hátrébb lépjünk a témától és az alapoktól kezdve, az objektív megértésre fókuszáló kommunikációban legyen részünk. Hiszem, hogy ennek lehet olyan hatása, hogy a megnyert plusz ismereteknek köszönhetően mindenki – azok is, akik nem feltétlenül értenek egyet – hálásan vesz részt egy ilyen kommunikációban. Sőt, még arra is van lehetőség, hogy egy ilyen kommunikáció, ami a másik győzködése vagy meggyőzése helyett a valós megértésre törekszik, akár dialógussá is változhat. Egy szó, mint száz, a szeminárium célja, hogy építsen minket, a református egyház közösségét, azáltal, hogy dialógusra tesz kísérletet egy terhelt téma kapcsán.
Mi alapján állt össze az előadások témaköre és az előadók névsora?
Mivel a blokkszeminárium négy délutánon keresztül tart, így adta magát a napi három előadás. Hogy az egyes témák fókuszáltabbak legyenek, így került a négy napra a négy részterület is – bibliai, egyháztörténeti, jogi és ekkléziasztikai megközelítés. Szervezőtársaimmal együtt úgy láttuk, hogy ez a négy terület segít megérteni a pénz és Egyház témájának komplexitását.
Ugyanakkor ez a nagy téma valószínűleg sokkal több előadást is elbírna. Az egyháztörténelmi megközelítés várhatóan sok tanulsággal szolgál majd, de tény, hogy ötszáz évet csak vázlatolni lehet három előadásban. Ugyanakkor az egyházi intézményrendszer témájáról is lehetne többet beszélni, mint egy órát. De célunk nem a sok beszéd, hanem a lényegi és a tényszerű adatok és összefüggések ismertetése a rendelkezésre álló időkeretek között. Az előadók mind-mind olyan tudósok, akik a témájukban már régóta kutatnak, s ezáltal elismert tagjai a szakterületüknek. Biztos vagyok benne, hogy a kutatás és az eddig megszerzett tapasztalat alapján is a legkiemelkedőbb kollégáim adnak elő ezen a szemináriumon. Köszönöm nekik is, hogy első szóra elfogadták a meghívást, sőt készek arra, hogy előadásaikat nyomtatott könyv formájában is közre adják a későbbiekben.
Miért döntöttek úgy, hogy nyitott lesz a blokkszeminárium?
Fontos, hogy az ismeretek a tudományos módszertani elvárásoknak megfelelően alaposan igazoltak legyenek, azaz a szeminárium itt nem a helyszíne miatt lesz egyetemi esemény, hanem egyértelműen a tudományos igényessége miatt, ahogy az a Károli Gáspár Református Egyetemhez illik is. Ugyanakkor az előadókat arra kértük, hogy mondandójukat úgy foglalják egybe, hogy azt a más szakterületekről, valamint az egyetemen kívülről érkezők is be tudják fogadni.
A nyitott szeminárium tulajdonképpen egy kísérlet: más külföldi, egyházi egyetemeken láttam, hogy egyfajta egyházi-társadalmi „közszolgálatot” vállalnak azzal, hogy megnyitják kapuikat egy-egy aktuális téma iránt érdeklődők előtt. Egyrészt azért, mert a Hittudományi Kar lehetőséget ad az egyetem bármilyen más karán, illetve szakán hallgató diákoknak arra, hogy teológiai, egyháztörténeti és jogi érvelés mentén tájékozódjanak egy fontos és vitás társadalmi kérdésben, másrészt pedig megnyitja kapuit az egyetemen kívülről érkező érdeklődő egyháztagok előtt is, akik szintén nyitottak egy tényekre alapuló, az összefüggéseket ideológiai kényszer nélkül megalkotni képes érvelésre. Ha ez a kísérlet jól sikerül, akkor a jövőben szeretnénk hagyományt teremteni belőle. Bár az is igaz, hogy jelenleg 100 fő fölött van a részt venni szándékozók száma, így tulajdonképpen már most kezdhetjük tervezni a következő nyitott blokkszemináriumunkat.
A blokkszeminárium programja:
2025. május 12., hétfő (Bibliai és hitvallási alapok):
16:00 – Vladár Gábor: Egyház és állam kapcsolatának bibliai összefüggései
17:00 – Szabó István: Pénz és egyház a II. Helvét Hitvallás tükrében
18:00 – Molnár Ambrus: A pénz teológiája és egyházi kommunikációja
2025. május 13., kedd (Egyháztörténeti adatok):
16:00 – Kiss László: Egyház, pénz és külső források viszonya a reformációtól a reformkorig (Magyarországon)
17:00 – Szász Lajos: Egyház, pénz és külső források viszonya a dualizmustól az első világháború utáni időszakig
18:00 – Rigó Róbert: A református egyház vagyonától történő megfosztása 1945–1952 között
2025. május 14., szerda (Egyház és állam kapcsolata):
16:00 – Fedor Tibor: Az egyházi kárpótlás a 90-es években, Vatikáni Szerződés, mai jogi keretek az egyházfinanszírozásban
17:00 – Birkás Antal: Mai egyházfinanszírozási modellek és gyakorlatok Európa néhány országában
18:00 – Szólláth Bernadett: Felelősség
2025. május 15., csütörtök (Egyházi/gyülekezeti gyakorlati valóság):
16:00 Csűrös András: Gyülekezet és intézmény a pénz és egyéb szempontok alapján
17:00 Balog Zoltán: Az egyházfinanszírozás mindennapi kérdései és erkölcsi dilemmái
18:00 Literáty Zoltán: A gyülekezeti önfenntartás szüksége és akadályai, valamint az egyházi szolidaritás lehetőségei
A blokkszemináriumon való részvétel regisztrációhoz kötött, melyet az alábbi űrlapon keresztül lehet megtenni: https://forms.gle/Rk6QqfiU9tkBC3N67
A kurzus Facebook-eseménye itt található, ahol részletes leírások találhatóak az egyes előadásokról: https://www.facebook.com/events/2583313255208186
A blokkszeminárium helyszíne:
Ráday Ház, Budapest, Ráday utca 28 (belépés a Markusovszky tér felől).
Forrás: parokia.hu