Szeretettel hívjuk és várjuk karunk és a Kálvin Kiadó közös szervezésében megrendezésre kerülő június 3-i Kihívások és útkeresések a magyar református egyház 20. századi történetében című kötet bemutatójára, mely egyetemünk Hittudományi, Állam- és Jogtudományi, Bölcsészet- és Társadalomtudományi, valamint Pedagógiai Karának oktató és kutató munkatársai által jegyzett tanulmányokat tartalmazza . A kötetet bemutatja a szerkesztő: Földváryné Dr. Kiss Réka.
Időpont: 2025. június 3. (kedd) 17.30
Helyszín: Bibliamúzeum (1092 Budapest, Ráday u. 28.)
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői:
Földváryné Dr. Kiss Réka történész, tanszékvezető egyetemi docens (KRE HTK), a Nemzeti Emlékezet Bizottság elnöke
Prof. Dr. Szabó István teológus-lelkipásztor, hitéleti rektorhelyettes, tanszékvezető egyetemi tanár, (KRE HTK)
Dr. Köbel Szilvia jogász, intézetvezető egyetemi docens (KRE ÁJK)
Moderátor: Dr. Lányi Gábor, dékánhelyettes, egyetemi docens (KRE HTK)
A könyv a bemutató helyszínén, a Bibliás Könyvesboltban kedvezményesen megvásárolható lesz.
Kiss Réka – Lányi Gábor – Bárány Zoltán (szerk.)
Kihívások és útkeresések a magyar református egyház 20. századi történetében
Reformáció Öröksége 11.
Sorozatszerkesztők: Ablonczy Bálint – Csorba Dávid – Kiss Réka – Lányi Gábor
B/5 • 224 oldal • kartonált • 4000 Ft
(KRE-HTK – Kálvin Kiadó)
Jelen kötet a Károli Gáspár Református Egyetem rektora által 2022-ben kiírt, az egyetemi karok közötti tudományos párbeszéd és együttműködés élénkítését támogató pályázat keretében készült tanulmányokat tartalmazza. Kihívások, útkeresések a 20. századi magyar református egyház történetében címmel indított kutatásunk célja az volt, hogy egyfelől a 20. századi magyar történelem sorsfordító csomópontjaihoz illeszkedve, másfelől a református egyház belső életének összefüggéseiben, esettanulmányokon keresztül elemezze és értelmezze a magyar református egyház 20. századi történetének korábban kevésbé vizsgált jelenségeit, útkereséseit, dilemmáit.
Az egyetem négy karának (a Hittudományi Karon, az Állam- és Jogtudományi Karon, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karon, a Pedagógiai Karon) oktatói és doktoranduszai olyan, eddig kevéssé vizsgált kérdéskörökre keresik a választ, hogy milyen lenyomatot őriznek a fennmaradt írásos források a modernitás kihívásairól, majd a kommunista diktatúra elnyomására adott sokszor ellentmondásos egyházi válaszokról, teológiai reflexiókról, cselekvési stratégiákról az állam–egyház viszonylatában, a teológiai diskurzus síkján, a belső egyházi élet különböző területein (például liturgia, oktatás, egyesületek) és egyéni életpályák tükrében.